
FIMO je modelovací hmota, kterou milují malí i velcí. Nepleťte si ji s klasickou dětskou plastelínou, tento polymer nabízí mnohem lepší vlastnosti.
První pokusy s polymery se objevují už ve 30. letech 20. století, ale až od 60. let se FIMO prodává v podobě, jak ho známe dnes. Německá společnost Staedtler nejprve prodávala jen základní barvy, ale poptávka rostla a výběr barev byl širší a širší. Dnes seženete i bláznivé odstíny a speciální edice.
S FIMO hmotou ztvárníte každou kreativní představu, stačí si vybrat vhodný typ
FIMO snadno vytvrdíte v troubě. Ve srovnání s klasickou plastelínou je materiál mnohem pevnější. Například FIMO Professional po upečení ztuhne natolik, že s ním vymodelujete i ty nejmenší detaily. Jaké jsou další typy?
- Řada Soft je měkčí, snadno se tvaruje bez předchozího hnětení, a tak ji ocení začátečníci a každý, kdo ve volném čase rád tvoří.
- Toužíte po třpytkách, kovovém nebo pastelovém vzhledu? Vyzkoušejte řadu Effect, která rozšiřuje FIMO Soft, a užijte si extravagantní nádech.
- FIMO Professional už podle názvu odkazuje k profesionálům, je ideální pro pokročilé uživatele a umělce amatéry. Díky pevnější konzistenci vytvoříte opravdu detailní umělecká díla. Pokud se zaměřujete na panenky a figurky, z řady Professional vyzkoušejte FIMO Doll art, kde najdete široké spektrum barev, které imitují skutečné odstíny pleti.
- FIMO Kids vzniklo speciálně pro dětské ruce, snadno se tvaruje a rozvíjí jemnou motoriku i fantazii.

Co o FIMU potřebujete vědět, než se pustíte do tvoření?
- FIMO vytvrdíte v troubě při 110 °C, maximální teplota nesmí překročit 130 °C (výjimku tvoří FIMO Leather, které je nutné vytvrdit po dobu 30 minut při 130 °C).
- Hotové výrobky můžete vypéct znovu. Tuto možnost využijete hlavně v případě speciálních technik, kde to bez opakovaného vytvrzování nejde.
- Všechny varianty FIMO můžete vzájemně míchat. Pozor si dejte akorát na kombinaci FIMO Leather s ostatními typy, tento typ může snižovat jejich flexibilitu.
- FIMO můžete pískovat i leštit.
- Hmotu omývejte v ruce, nikdy ji nestrkejte do myčky, která je příliš agresivní a mohla by materiál poškodit.
Vyzkoušejte také samotvrdnoucí FIMOair. Hodí se hlavně do škol, školek a výtvarných kroužků. Po vytvrdnutí snese (podobě jako klasické FIMO) úpravy, tedy barvení, pískování nebo lakování.
Inspirujte se a vytvářejte originální dekorace nebo dárky pro vaše nejbližší.
